2003'ten beri stratejik reklam çözümleri üretiyoruz… Viva Bilgisayar
Odabaşı Mah. Atatürk Blv Antakya / HATAY
+90 - 544 - 649 - 11 - 42
PT-CT: 08:00 - 18:00

Elektronik haberleşme sektörüne ilişkin kısa mesaj hizmetleri (SMS) kapsamında Alfa numerik (CLI) kullanımına yönelik olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yaptığı yeni düzenleme çerçevesinde, SMS metinlerinin sonuna eklenmesi zorunlu kılınan Operatör Kodu ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

(https://www.btk.gov.tr/File/?path=ROOT%2F1%2FDocuments%2FBas%C4%B1n+B%C3%BClteni%2FBTK-EHSIY-degisikligi-11-06-2016.pdf)

Operatör Kodu düzenlemesi, 8 Aralık 2016 tarihi başlangıç olarak kabul edilecek şekilde tüm operatörler tarafından uygulanacaktır.

Yapılan yeni düzenleme kapsamında, süreç aşağıdaki şekilde işleyecektir:

Tüm operatörler tarafından, abonelere Kurumsal SMS Sistemleri üzerinden gönderilen Toplu SMS, OTP SMS, TCKN SMS mesaj içeriklerinin sonuna bir boşluk bırakılarak, bir boşluk  ve 4 karakterden oluşan bir operatör kodu eklenecek ve yapılan bu ekleme 5 karakter olarak hesaplanacaktır. İşlem otomatik olarak gerçekleşeceğinden mesaj metinlerine, siz değerli müşterilerimizin bu kodu kendilerinin eklemesine gerek yoktur.

Bu değişiklik ile operatörlerin mesaj karakter sayıları aynı kalırken, Türk Telekom mesaj metinlerinin maksimum karakter sayılarında değişiklik yaşanacaktır.

Yapılan değişiklik sonrası 160 karakter olan 1 sms boyutu (1 sms için) 155 karaktere düşmüştür. Göndereceğiniz mesaj uzunluğu 155 karakteri geçerse ikinci mesaja otomatik geçilecektir. İkinci sms boyutu 160 karakter olacaktır.

1 – 155 Karakter = 1 SMS
156 – 315 Karakter = 2 SMS
316 – 476 Karakter = 3 SMS
474 – 635 Karakter = 4 SMS
636 – 795 Karakter = 5 SMS

img_divider

Toplu SMS Kullanım Kuralları

Toplu SMS reklamcılığını kullanmak bazı yasal düzenlemelerle sınırlama altına alınmıştır. Daha detaylı bilgiler için bizi aramayı unutmayınız.

  Göndereceğiniz mesaj metni içeriğinde, şirketler için MERSİS numarasına, esnaflar için ise adı ve soyadı ile T.C. kimlik numarası mutlaka yer almalıdır.
  Ticari içerikli SMS metinlerini başlangıcında KAMPANYA, TANITIM veya BİLGİLENDİRME gibi ticari iletişimin belirlenebilir olmasını sağlayan bir ibareye yer verilmelidir.
  Kesinlikle yasalara ve hukuka aykırı hiçbir SMS göndermeyiniz. Gönderdiğiniz SMS lerin tüm sorumluluğu şifre sahibi aboneye aittir.
  Toplu SMS gönderirken Türkçe karakter kullanımından kaynaklı gönderilen SMS adeti farklılık gösterir. İngilizce 160 karakter bir SMS, Türkçe ise 155 karakter bir SMS olarak kredilendirilir.